Egészséges életmód

Sajnos mai rohanó világunkban egyre kevesebbet törődünk az egészségünkkel. Ez azért van, mert rohanunk a munkahelyre, stresszesen élünk, idegeskedünk mindenen, olyan ételeket eszünk, ami feldolgozott, tele tartósítószerekkel, adalékanyagokkal, a szervezet számára káros mérgekkel, ezáltal a szervezetünk elsavasodik.
Az elsavasodás következménye pedig az, hogy jönnek sorban a degeneratív betegségek.
Az elsavasodás következményeit  én magamon is tapasztaltam már, amikor állandó sav túltengés gyötört, 
puffadás, emésztési zavarok kínoztak, aztán azt mondtam, hogy ebből elég!

Sok segítséget kaptam elhatározásom foganatosításához a vibrantegeszseg.lapunk.hu weboldalról, ahol találkoztam egy olyan  étrenddel, ami egyszerre képes egyensúlyt teremteni az ember egészségében, testsúlyában, és életében.
Elolvastam Dr. Douglas N. Graham 80/10/10 című könyvét, ami rávilágított arra, hogy mi emberek bizony nem a számunkra megfelelő étrenden élünk.  Segítséget nyújt abban, hogy megtaláljuk a számunkra megfelelő étrendet, rávilágít a hibás beidegződésekre, útmutatóul szolgál a teljes egészség eléréséhez és megtartásához, a tökéletes, betegségektől mentes élethez.
Én sokat köszönhetek ennek a könyvnek!

................................................................. 

Ideje tehát lúgosítani!

2010. december 30-án kezdtem el, mert már nem bírtam a sütikre sem ránézni, már mindentől égett a gyomrom.
Elhatároztam, hogy olyan ételeket fogok fogyasztani, amelyek többnyire lúgosak, és nem savask.
Összeállítottam tehát egy listát, azokról az élelmiszerekről, amelyeket enni szeretnék.
Ezeket az elkövetkezőekben leírom és képekkel illusztrálom segítségképpen azoknak, akik szeretnének egészségesebben élni, és ezáltal a súlyfeleslegtől is megszabadulni.

Csak annyit szeretnék még hozzáfűzni, hogy izidáig egy méretettel vagyok vékonyabb, frissebb, fittebb vagyok, kevesebb alvással is beérem, és vidáman ébredek minden reggel. Nem kínoznak emésztési zavarok.
De még nekem is sokat kell fejlődnöm, tanulnom az egészséges életmódról, melyhez nagy segítség számomra Dr. Graham könyve, benne a csodálatos zöld itallal, a green smoothie-val, ami már a mindennapi étrendem részét képezi. A zöld növények, levelek jótékony hatásával, lugosító gyógyerejével, tárolt napenergiájával, az élő enzimekkel teli zöld vérrel.

Aki kedvet kap velem tartani az egészség útján, szívesen várom az oldalamon!

...............................................................................................................

Tehát először is szeretném néhány mondatban ismertetni a lugosítás szerepét életünkben:

Testünkben minden megemésztett tápanyag salakanyaggá alakul vagy energiává alakul (elég). A salakanyag lehet savas, semleges vagy lúgos kémhatású. A végeredmény, az eredeti táplálék ásványianyag-tartalmának a függvénye. A különböző ételek eltérő kémhatású salakanyagokká alakulnak. Az állati eredetű élelmiszerek (pl. a hús, a tojás és a tejtermékek), a feldolgozott és finomított élelmiszerek, az élesztőt tartalmazó élelmiszerek, az erjesztett élelmiszerek, a cukrok és a édesítőszerek, az alkohol, a kávé, a csoki, a fekete tea és a szénsavas üdítőitalok savas kémhatású salakanyagot eredményeznek. A gabonafélék magvai is savasítják a testet, de néhányuk (a köles, a hajdina és a tönkölybúza) csak kevéssé.

Ezzel szemben a zöldségek lúgosító hatásúak, beleértve azokat a zöldségeket is, amelyek valójában gyümölcsök: az avokádó, a paradicsom és a paprika. A nem édes citrus-gyümölcsök, a csíráztatott magvak, a csíráztatott dió- és mogyoró és a gabonafélék csíráztatott magvai szintén lúgosító hatásúak. Lúgosító hatásúak a nyers ételek, de a főtt ételek savasítanak.

Ahhoz, hogy a vérünk és a szövetek optimális kémhatását elérjük (ami enyhén lúgos 7,365-ös pH érték a vér esetén), az étrendünk 70-80 százalékát lúgosító hatású (lehetőleg minél több nyers) ételekből kell összeállítanunk, tehát a savasító hatású élelmiszerek mennyisége maximum 20-30 százalék lehet.

Az elsavasodás következményei:

Korunk legveszedelmesebb civilizációs betegsége a túlsavasodás, amiről bár sokat hallunk manapság, mégsem vagyunk igazán tisztában a súlyával.

A test sav-bázis egyensúlyának helyreállítása mindenféle betegség legyőzésének alapja! Ha nincs meg ez az egyensúly, akkor minden kezelés kudarcra van ítélve vagy csak átmeneti javulást hozhat. Ahogy az erdőket pusztítja a savas eső, úgy pusztítja az emberi szervezetet az elsavasodás!

Mi vezethet elsavasodáshoz?
Stressz, túlhajszoltság, helytelen táplálkozás (tartósított, finomított ételek, kevés nyers zöldség és gyümölcs). helytelen étkezési szokások (kapkodva eszünk, nem rágjuk meg megfelelően az ételt, együtt fogyasztunk fehérjét és szénhidrátot...)

Köztudott tény, hogy:
A  stressz - sósavat
 A cukor, finomliszt, zsírok - ecetsavat
 A sajt, felvágottak - borkénsavat
 A hús - húgysavat
 A kávé, fekete tea - csersavat
 A buborékos ásványvíz - szénsavat termel.

Étrendünk összeállításánál fordítsunk nagy figyelmet a lúgosító ételek fogyasztására. A legoptimálisabb az lenne, ha 80% lúgosító és csak 20% savasító hatású élelmiszert fogyasztanánk, de ha ez nem is megy azonnal, igyekezzünk nagyon sok friss zöldséget és gyümölcsöt enni. Kerüljük a finomított élelmiszereket, az édességet, a cigarettát, alkoholt, csökkentsük a fekete kávé és fekete tea mennyiségét.

Néhány szó az enzimek fontosságáról:

Az enzimek olyan anyagok, amelyek nélkül nincs élet. A testünkben végbemenő minden kémiai reakcióhoz szükség van rájuk. Nélkülük semmilyen szervi tevékenység nem tudna végbemenni. Az enzimek nélkül nem működnek sem a vitaminok, sem az ásványi anyagok, sem a hormonok.
Ezért fontos a nyers élelmiszerek, zöldségek, gyümölcsök fogyasztása, hiszen ezekkel élő enzimeket juttatunk szerevezetünkbe, élő élelmiszereket eszünk, életet nyerünk!
Ha megfőzzük a zöldségeket, az enzimeket és vitaminokat elpusztítjuk, így azok nem tudják szervezetünkben jótékony hatásukat kifejteni.

Zöld ital, zöld vér, green smoothie!

Sok info kering a hálón erről a csodálatos zöld italról, de tényleg csodálatos, hiszen saját magamon tapasztaltam jótékony hatását. Amióta iszom, sokkal egészségesebbnek érzem magam, olyan energiát ad, hogy az szinte hihetetlen, csak az tudja elhinni, aki valójában saját magán kitapasztalja. Én is így tettem, és szinte minden nap az étkezésem része lett.

Néhány példa zöld turmixra:

banán-spenót-avokádó
banán-sóska-avokádó
banán-sóska
banán-spenót
banán-sóska-kivi
banán-spenót-kivi
banán-sárgarépalevél
banán-zellerlevél-avokádó
banán-salátalevél-avokádó
banán-salátalevél-kivi
banán-salátalevél-szőlő

Néhány gyümölcsösebb turmix:

banán-mangó-ananász turmix
ananász-grapefruit turmix
2 sárgarépa-fél uborka-2 szál zeller-fél cékla-1 narancs turmix
körte-banán turmix
narancs-grapefruit-alma
paradicsom-répa-alma-petrezselyem
mangó-kivi-alma
eper-joghurt turmix

Még ezerféleképpen lehet ezeket a gyümölcsöket kombinálni. Finom íze van, nem érvényesül a zöld íz, inkább a banán íze dominál, nagyon finom és egészséges energia ital!!! A turmixgépbe csak annyi vizet öntsünk, hogy a turmixolni valónkat ne lepje el, mert különben nagyon híg lesz a végeredmény. Természetesen ezt mindenki majd kitapasztalja, hogy hogyan szereti, hígabban, vagy sűrűbben.
Az avokádótól szép selymes lesz az íze.
Emellett fogyasszunk minél több gyümölcsöt, gyümölcslevet, amit magunk préselünk ki!

Ne feledjük, kevesebb hőkezelt étel, több gyümölcs és zöld vér az egészségünk kulcsa!

..............................................................................................
Még többet az enzimekről és a zöldek fontosságáról:


A nyers ételekben  enzim található. Ezektől élő az élő, valamint ezek biztosítják az élő megfelelő működését, tehát a hibák javítását és a támadások (vírusok, baktériumok, mikrobák) kivédését.

Főzés során az enzimek elpusztulnak, a tápérték (ami egyébként is alacsony) nagymértékben lecsökken. Feldolgozásukhoz a szervezet saját enzimkészletét (ami nem áll korlátlanul rendelkezésre) használja fel, ahelyett, hogy az „üzemviteli és a MEO” szerepüket végeznék, azaz a megelőzés, fenntartás és öngyógyítás tevékenységét. Így ez az egyik fő oka a degenerálódásnak (a normálistól való eltérésnek) és így a betegségeknek.  


Ebből látható, hogy a vegyes étrend, azaz főtt ételek fogyasztása mellett, valóban nem tudjuk biztosítani egészségünket, nem juttatunk be elég tápanyagot. 

Az enzimjeink fogynak a főtt ételek  mértéktelen fogyasztása miatt.


Amennyiben zöld leveleket fogyasztunk, azokban a szervezet számára elegendő aminosav található és egyszerű formában. Ebből a szervezet könnyen el tudja látni a saját fehérje szükségletét, amit maga épít fel. 

Tehát nézzük egy kicsit a növényeket. Amíg nem érik meg a termés és gyümölcs, addig gazdag enzimekben. Amint beérik, már nincs szükség annyi enzimre, így azok visszahúzódnak. Azaz a szárban és levelekben sokkal több enzim található. Tehát a zöldségek és gyümölcsök, bár nagyon táplálóak és egészségesek, de nem igazán enzimforrások! 

Tehát együnk zöld leveleket! Kóstoltad már? Nagyrészük keserű. Különben is milyen jó gyümölcsleveket inni. Persze jó lenne természeteseket és nem a bolti „100%-os” valamiket. Azért az igazi magát a gyümölcsöt megenni!

Nem is tudjuk elrágni a zöld leveleket, így a szánkban az enzimek segítségével nem történik meg az elő feldolgozás, ami a gyomorban folytatódna. Evéskor, a rágás során a nyállal történő keveredéssel elkezdődik a lebontás – emésztés. Ezért kell alaposan megrágni az ételt!  

A gyümölcs nem erjed könnyen a bélben, mint a gabona és nem rothad, mint hús. Az erjedő és rothadó maradványok könnyen vezetnek puffadáshoz, hasmenéshez, fejfájáshoz. Ha a bélben hosszan tartó erjedés és rothadás történik, akkor nem tudja egyik legfontosabb szerepét betölteni, azaz az immunrendszer is gyengül, mert annak kb. 70%-a a belekben található!Ráadásul, ha nem rágjuk meg alaposan a zöldet, nem szakítjuk fel a sejtfalakat, így egyrészt nem szabadulnak fel a tápanyagok, másrészt emésztési problémáink lesznek. Feldolgozásához erősen savas környezet kell, amikor már a gyomorba jut!
Tehát jó lenne, ha valaki előrágná nekünk. Azaz péppé kell „vernünk”. Ehhez pl. egy jó erős turmixgépre van szükség. Mivel tápláló és jóízű, jó lenne egy gyümölcs turmixot készíteni, és hogy a táplálék teljes értékű és enzimekben is gazdagabb legyen, zöld leveleket is tennénk bele. Így egy jóízű, teljes értékű, iható táplálékot kapnánk! Ez logikusnak tűnik!


Azonban, ha isszuk a ZÖLD TURMIXot (minimum egy pohár, bár az igazi kb. 2 liter naponta) minden étkezési forma esetén segít! Azaz ZÖLD TURMIX fogyasztása szokásos vegyes étrend esetén is fokozatos, összességében akár óriási változásokat eredményezhet. A zöld levelek az enzimtartalmuk mellett, a magas klorofill, ásványi anyag és nyomelem tartalmuk miatt a legjobb lúgosító élelmiszerek. Mivel szervezetünk a lúgos tartományban működik jól, így ez az egyik magyarázata csodálatos hatásának. Tegyünk bele parlagfüvet is! Mivel a parlagfű igenis gyógynövény, és nem káros allergén.

Általában a ZÖLD TURMIX fogyasztásával az egészségi állapot, így a közérzet is javul. Nő az energia, csökken az alvásigény és az értéktelen ételek iránti sóvárgás. Természetesebb működést eredményez, tisztít, azaz méregtelenít, segít beállítani a természetes állapotunkat, azaz fogyunk vagy hízunk, attól függően, hogy milyenek vagyunk. Segít leszokni a káros szenvedélyekről, mint kávé, csokoládé stb., valamint  lelkileg  kiegyensúlyozottabbá tesz. Jellemzően visszatér az eredeti hajszín. Tisztább gondolkodást eredményez. Az is érdekes, ha sikerült már elérnünk, hogy elegendő tiszta  vizet igyunk, a ZÖLD TURMIXok fogyasztásával csökken a vízigényünk is.




Tehát hogyan és miből készítsük azt a bizonyos ZÖLD TURMIXot?

 Ha csak lehet, ellenőrzött ökológiai termesztésű (BIO) összetevőket vegyünk (aki csak teheti pl. saját termesztés). 

 Kiváló kiegészítő a  búzafű. Frissen fogyasztva csodálatos a hatása. Ehhez szükséges egy  búzafűprés. Én is nemrégiben szereztem be egyet, és naponta használom. 
A zöld turmix elkészítéséhez az alábbiak alapján egyénileg, kreatívan bármilyen gyümölcsöt lehet használni. Az arányok fontosak. Lehetőleg kb 60% gyümölcs és 40 % zöld és rá a tisztított  víz, desztillált víz vagy esővíz. Egyszerűen készítsd, változatosan. Kevés fajta gyümölcsöt használj és egyszerre egy-két zöld félét.

Kb. 2 percig turmixoljuk, amíg pépes állagú lesz. Egy kicsit felmelegszik a kb. 1 liter zöld turmix.
Frissen a legjobb, de másnap is még jó fogyasztani.A ZÖLD TURMIX óriási segítség egészségünk helyreállításában és karbantartásában.

Tarts velem az egészség útján! 

....................................................................
  Miért jobb az élő étel a halott ételnél?


A főzés, sütés, párolás és egyéb hőkezelés során – az elkészítés idejétől és módjától függően – a zöldségekben található vitaminok kisebb-nagyobb része elvész, az enzimek és a ballasztanyagok hatása nagymértékben csökken. Főként ez az oka annak, hogy sokan elutasítják a „halott étel” jelzővel illetett feldolgozott növényeket, és inkább csak nyersen fogyasztják őket.
A nyerskoszt amellett, hogy rengeteg vitamint és ásványi anyagot tartalmaz, magas rost- és folyadéktartalmú, nem tartalmaz üres kalóriákat, ráadásul a nyers növényi ételek túlnyomórészt lúgosítanak. Az így táplálkozók nagy mennyiségű antioxidánssal is rendelkeznek.

Ha nyers ételt eszünk, elkerülhetjük a különféle feldolgozott termékekben található  adalékanyagokat (tartósítószerek, színezékek, aromák, állományjavítók stb.). A nyers ételek hozzájárulnak a fogak és az íny karbantartásához, hiszen fogyasztásuk alapos rágást igényel. További előnye ennek az életmódnak, hogy a jól összeállított nyers menü alacsony zsír- és energiatartalmánál fogva nem vezet elhízáshoz.

Érdemes tehát minél nagyobb arányban fogyasztani a nyers, élő ételeket. Úgy állítsuk össze napi étrendünket, hogy a nyers táplálékok domináljanak szemben a hőkezelt fogásokkal. 
  Emésztőrendszerünk tehermentesítése érdekében akár be is iktathatunk heti egy-két nyersnapot, amikor csak élő táplálékot veszünk magunkhoz. Ha szervezetünk igencsak elsavasodott, az optimális sav-bázis egyensúly eléréséhez, testünk méregtelenítéséhez érdemes átmenetileg áttérni a nyerskosztra, egy pár napos zöldség-gyümölcs kúra csak javunkra válhat. Ne felejtsük el a zöld turmixokat sem!

............................................................................................................
A lucerna jelentősége:

A hagyományok szerint először az arabok fedezték fel a lucernát úgy kétezer évvel ezelőtt, s minden élelem atyjának nevezték. Az újabb felfedezés az új korra tehető. A lucerna hüvelyesek közé tartozik, hasonló a lóheréhez. Szárai elágazóak, levelei három ágúak. Virágja kékes lilás színű. Évelő növény, húsz, harminc cm magasra nő. Minden talajban jól fejlődik, gyökerei mélyen lenyúlnak a talajba. A termelők talajjavítónak használják. Nagyban is termelik takarmányozásra. Az állattenyésztésben a legjobb zöldtakarmánynak számít. Szárítva szénának is használják. Az emberi táplálkozásban nincs nagy hagyománya vidékünkön. Gyógyászatban inkább a fehér lóherének szentelnek nagyobb helyet. Ennek ellenére foglalkoznunk kell a lucernával, hiszen az egyik leghatásosabb és legtáplálóbb növényünk, amit nem szabad kihagyni, csak azért, mert a Kárpát medencében nincs emberi táplálásra vonatkozó hagyománya. Az egyik legdúsabb klorofilban, állat és ember számára tartalmazza mindazt az anyagot, ami jó egészségben tart, vagy éppen meggyógyíthat.
Rendszeres fogyasztása erősíti a csontozatot és a fogazatot. Különleges összetevője a kötőszövetek rugalmasságát biztosító L-borostyánkősav, amelyet szervezetünk csak egy bizonyos életkorig képes saját maga előállítani. A későbbiekben lucerna fogyasztása révén ajándékozhatjuk meg magunkat a szervezet öregedését fékező L-borostyánkősavval. A lucerna kitűnő rostforrás, rendszeres használatával ki lehet küszöbölni a székrekedési problémákat. Kismamák számára biztosítja az optimális kalcium és egyéb ásványi anyag ellátást, ami a magzat csontozatának és belső szerveinek kialakulása szempontjából elengedhetetlen, valamint serkenti a tejelválasztást a szoptatás időszakában. A lucerna szerves kalcium tartalma a serdülőkorban is segíti a fejlődő csontok és kötőszövetek kialakulását, így segítségével elkerülhetjük a csontfejlődés rendellenességeit. Változó korban, s a menopausa után a szerves kalcium bevitele úgyszintén elengedhetetlen. A jódban gazdag területen termesztett lucerna – mint pillangós virágú növény – fokozott mértékben képes a szerves kötésű jód felvételére. A jód fejleszti a tanulási készséget, a memóriát és fokozza a szellemi teljesítőképességet. A lucerna magas klorofill tartalma fontos szerepet kap a vérképzésben, az idegrendszer karbantartásában és a stressz tűrés fokozásában. Gazdag növényi fehérjékben és aminosavakban. A réz jelenléte miatt gyulladáscsökkentő hatása reumás és ízületi problémák esetén is érvényesül. A lucerna mint kiemelkedően lúgosító élelmiszer, alkalmas a szervezet elsavasodásának ellensúlyozására és a felesleges gyomorsav természetes lekötésére. Rendkívüli klorofill tartalmának köszönhetjük azt, hogy az összes légzőszervi megbetegedésben sikeresen jár el. A felhalmozódott nyálkát el tudja távolítani a testből.
Az egyik okozója a koronaér betegségének a koleszterin lerakódása a szívhez közel eső erekben, a szív artériákban. A lucernában számtalan olyan anyag található, amely jótékonyan hat ilyen szempontból a szervezetünkre. Így megtalálható a szaponin, amely szinte kisöpri az artériákat. Ennél a tulajdonságánál fogva mondhatjuk azt, hogy fogyasztása segít minden érrendszeri és szív-betegség gyógyításában.

Vérnyomás kiegyenlítő:
Minden anyagot tartalmaz, amely elősegíti a vérerek meglágyítását. A véredények keményedése egy bizonyos kor után bekövetkezik. A lucerna képes a magas vérnyomást csökkenteni, az alacsony vérnyomást pedig fölemelni.


Anémia
A vérszegénység általában azért következik be, mert kevés a vas a szervezetben. Ez különösen nőknél okozhat gondot. Minél nagyobb a havi vérveszteség, annál inkább fogy a vas a vérből, s ha nem pótoljuk, vérszegénység következik be, ami csupán a többi betegség kezdete. A lucerna magas vastartalmánál fogva elősegíti a fáradékonyság csökkentését hozzásegít a megszüntetéséhez, majd pedig megkezdődik a vér pótlása a szervezetben.

Csont és fogak
Magas kalcium tartalma hozzásegít az erős fogazathoz, és csontozathoz. Ugyancsak ennek az ásványnak köszönheti, hogy szív izomerősítőként is számon tartják


Köszvény:
A köszvény nem új keletű betegség. Régen a gazdagok betegségének tartották, azok kapták meg, akik sok húst fogyasztottak, és nemigen mást. A húsban, de főleg a disznóhúsban, magas a húgykősav tartalom, ami először a veséket támadja meg, majd pedig a csuklókat, csatlakozásokat. Nincs folyamatos fájdalom, de az idõ múlásával mind gyakrabban jelentkezik. A lucerna lúgos hatása kioldja a csuklókból a húgykősavat, és ha rátérünk a lúgos hatású teljes étrendre, ebből a betegségből ki is gyógyulhatunk.

Étvágygerjesztő:
Rendkívül jó étvágygerjesztő tevékenységét annak köszönheti, hogy tartalmazza azokat az enzimeket, amelyek az emésztéshez szükségesek. Ily módon a gyomorban hamarosan javul az emésztés.

Hajnövesztő:
Ha sárgarépa lével, vagy salátalével keverve isszuk, elősegíti a haj növekedését, erősödik a köröm, valamint jó hatással van a bőrre.
Legfőbb hatóanyagai: Szerves kalcium, magnézium, kálium, foszfor, vas, cink, réz, szelén, szilícium, jód, béta-karotin, B1-, B2-, B6-, B17-, C-, D-, E-, K- és U-vitamin, valamint a kötőszövetek rugalmasságáért felelő L-borostyánkősav, amely fékezi szervezetünk öregedését. A lucerna L-borostyánkősav tartalma az idős embereknek nemre való tekintet nélkül hozzájárul az életkilátások javításához. A B17 vitamint a daganatképződések ellenszereként, valamint a mikroelem beépülések katalizátoraként tartják számon.

Forrás: www.nepgyogyaszat.hu