Tapasztalataim és receptek, ötletek a zöld turmixhoz és egyéb zöldségekhez

Szeretném megosztani veletek a tapasztalataimat a zöld turmix és a zöldségek fogyasztása terén.

Amióta iszom a zöld turmixot, és bevittem az étrendembe a nyers zöldségeket, azóta sok pozitív tapasztalatra tettem szert, nagyon jó benyomások értek.
Először is, lement rólam 13 kg túlsúly, sokkal fittebb lettem, erősebb, fiatalosabb.
A zsírraktárak (méregraktárak) elkezdtek kiürülni. 
A zöld turmix jótékony hatásának köszönhetően javult a rövidlátásom.
Az arcomon a nyaranta megjelenő barnás foltok elhalványodtak, bőröm kisimult. 
Emésztésem megjavult, teljesen eltűnt a gyomorégés.
Immunrendszerem megerősödött.
Fogkőképződés leállt.
Fiatalabbnak érzem magam, mint valaha, rengeteg az energiám.

A zöld turmix ivása mellett rengeteg gyümölcsöt és  zöldsalátát eszek.
Minimálisra csökkentettem a hőkezelt és feldolgozott ételek fogyasztását.

A turmixok nekem vacsira jönnek be, akkor van időm foglalkozni vele, és jobban is esik vacsira. 
Szeretem a lucullus parit nagyon, az megy magában is, de egy kis pirítós magvas korpás saját készítésű pirítós kenyérrel imádom enni, így sok zöldsalátát is megeszek. A salátákból most már egyre inkább elhagyom a kenyeret is. Szoktam összevágni, parit, parprikát, ubit, cukkinit, hagymát, jégsalit salátának és ezzel nagyon jól tudok lakni. Régebben, a tél folyamán főtt tojást, vagy sajtot tettem a salátáimra, de ezeket már elhagytam róluk.
Sok mindent megtermesztek a kertemben, többféle parit, paprikát, cukkinit, uborkát, spenótot, sóskát, mángoldot, sárgarépát, petrezselymet, fokhagymát, metélőhagymát, van citromfüvem, bazsalikom, borsikafű, zeller, majoránna, menta, lestyán, van sok gyümölcs, szilvafa, sárgabarackfa, cseresznyefa, őszibarackfa, körtefa, almafa, meggyfa, egres, áfonya, szeder, eper, málna. 
Lúdhur az szokott lenni, már kora tavasszal, erre is csak az éven találtam rá. Fehér libatopot is tettem a turmixomba, még amikor a spenótot lestem, hogy nőjön már. Rukola is volt a kertemben, de nekem nagyon nem jött be, még a szagától is hányingert kaptam. 
A konyhában hajtatok búzafüvet, a levéből teszek a turmixomba belőle. Vettem egy kézi búzafűprést, az még a nángold vastag levelét is viszi, mint a vajat. A zöld turmix ivását mindennap beépítem az étkezésembe. Többet szoktam készíteni egyszerre, és egy kis adagot mindig lefagyasztok belőle kis kockákban, hogy amikor már nem lesz semmi a kertben, akkor is legyen belőle. Télen majd fogom a magvakat csíráztatni kiegészítésnek, de nyáron nem tartom fontosnak. Rájöttem, hogy minimális zsiradékot kell bevinni, azt is csak télen kiegészítésként.

A gyümölcsök mennyiségét még növelnem kell, mert most még nem tudok egyszerre sokat enni belőlük, de fokozatosan megpróbálok egyre többet enni. Bár, ha beszabadulok a kertbe, akkor teletömöm magam. A kerti cuccokat csak akkor szoktam megmosni, ha nagyon sárosak, pl. földieper, mert nagyanyám mindig mondta, hogy kislányom nem baj, nem ettél még meg elég koszt. Most jöttem rá arra, hogy ez a B12 vitamin miatt fontos, mert ugye a jó minőségű nem vegyszerezett termőföldben élnek a vitamintermelő baktériumok. De honnan érzett rá erre nagyanyám? Talán a régi öregek még tudtak valamit.
Ebben az évben még nem voltam beteg, sőt már télen sem egyáltalán.
Nem ég a gyomrom, nem vagyok fáradt, kevesebbet alvásra van szükségem, egyszerűen kidob az ágy, reggel frissebben ébredek Tényleg minden azon múlik, hogy mit veszünk magunkhoz, mivel tápláljuk testünket, mérgekkel, avagy a számára megfelelő tápanyagokkal.

..................................................................................
Néhány szó a zöldek jelentőségéről
 


A növények élete a napfénytől függ, a mi életünk pedig a növényektől. Nagyon fontos, hogy ételeink legnagyobb hányadát zöld levelek, füvek és zöldségek alkossák. Ezért tartom olyan fonosnak a zöld turmixokat. Egy kevéske gyümölccsel – például almával, banánnal vagy bogyós termésekkel – enyhén megédesíthetjük energiaitalainkat. Nagy klorofill- és ásványianyag-tartalmuk miatt a zöld levelű növények a földön föllelhető legjobb lúgosító élelmiszerek.

A klorofill  jótékony hatásai

•vasat juttat a szervezetbe;
•hozzájárul a máj tisztulásához;
•javítja a vérképet;
•enyhíti a vérszegénységet, és hozzájárul a májgyulladás gyógyulásához;
•gyorsítja a sebek hegedését;
•tisztítja és erősíti a fogínyt;
•javítja a látást;
•enyhíti a torokgyulladást;
•nyugtatja a fekélyes szöveteket;
•javítja a lábak vérkeringését;
•enyhíti a visszeresség okozta panaszokat;
•lúgosabbá teszi a szervezetet.


A búzafűlé 70 százalékban klorofillt tartalmaz, 92 ásványi anyag is fellelhető benne, továbbá beta-karotin, B-, C-, E-, H- és K-vitamin, 19 hasznos aminosav és további hasznos enzimek. 
A búzafű nem gyógyszer. Semmilyen egészségre káros mellékhatása nincs! Mindenkire egy kicsit másképp hat. Hatóanyagai révén az egész szervezet működését pozitívan befolyásolja, a káros anyagokat lebontja a szervezetünkből.
 Igen intenzíven méregtelenít, 2-3 nappal a búzafű lé fogyasztása után erősebb szagú, zavaros és sűrűn előforduló vizeletre számíthatunk. Székletünk hígabb lesz, de nem kell egész napos hasmenéssel küszködni. 
 A sejtekben lerakódott méreganyag bekerül a véráramba, és folyamatosan ürül a vizelettel, széklettel, bőrön keresztül. A méregtelenítési tünetek alatt nehezen viselhető a búzafű lé szaga, ezért a véráramba került méreganyag felelős. A szervezet folyamatos tisztulásával meg fog szűnni ez az érzés. 
 Ha az első 2-3 hét erős méregtelenítésén túljutunk, már csak pozitív hatásokat észlelhetünk. Súlyfelesleg folyamatos leadása, normális széklet, életerő, kisebb fáradékonyság, nagyobb munkabírás, betegségekkel szembeni nagyobb ellenállás lesz a jellemző.
 A búzafű magas klorofiltartalma miatt dúsítja a vérünket oxigénnel, a sejtek oxigénellátása javul, így a gyulladások megszüntetésében komoly szerepe van. 
 A kipréselt lé nem tartható el még hűtőszekrényben sem, mert magas enzim- és fehérjetartalma miatt az alkotórészek gyorsan elbomlanak. Csak frissen és éhgyomorra igyuk, fél óra múlva lehet folyadékot inni, később ehetünk. 
 A búzafű lé akkor is hat, ha nem változtatunk étkezési szokásainkon, de segíthetjük és gyorsíthatjuk is a méregtelenítés folyamatát, ha az első pár hét alatt lecsökkentjük az állati eredetű táplálékot. 
Miért kell kipréselni? Az emberi gyomor nem képes arra, hogy megeméssze a fű rostját, továbbá nem tudunk bevinni rágcsálással annyi levet a szervezetbe, amennyire szükség van. 
 A búzafű levét el lehet kezdeni fogyasztani egy evőkanállal, de nem szükséges pontosan kimérni. Nem gyógyszer. Napról-napra emeljük az adagot. Egészség fenntartásra, méregtelenítésre egy jó nagy korty elegendő egyszer egy nap. Akkor sincs probléma, ha valaki elkezdi egy fél deciliterrel, csak gyorsabban beindul a méregtelenítés és aluszékonyabbá válhat egy pár napig. 1-1, 5 deciliter bőven elegendő maximális adagnak, többre nincs szükség, ezt a mennyiséget is betegség esetén ajánljuk.

A gyógyító klorofil.
 Ha összehasonlítjuk a klorofil és a hemoglobin molekula szerkezetét, - amely a szervezetünk huszonhét-trillió sejtjének oxigén szállítója - akkor észre vesszük a hasonlóságot. A különbség,  a klorofil magja magnéziumot, míg a hemoglobiné vasat tartalmaz. A klorofil szén-dioxidot vesz fel és oxigént ad le, miközben ATP-t termel, amely a biológiai folyamatok kémiai energiaforrása. A hemoglobin oxigént vesz fel, amit a sejtekbe juttat és onnan a szén-dioxidot, szállít a tüdõbe. 
 A búzafű lé tartalmazza az összes ismert ásványi anyagot, amelyre a szervezetünknek szüksége van. Tökéletes fehérjeforrás: az összes esszenciális aminosavat a megfelelõ arányban tartalmazza. A búzafű lé az egyik leggazdagabb az és C vitaminforrás. 
 Egyenlõ arányban gazdag E, F, K, és B vitaminokban. Jelentõs a B17 (laetrile) tartalma, amely a tudós és kutató körökben elismert, hogy a normál sejtek befolyásolása nélkül rombolja szét a ráksejteket. 
 Segít az emésztésben és a belsõ szervek működésében. Megsemmisíti a kórokozó baktériumokat és segít visszaállítani a hasznos baktériumok egyensúlyát a belekben, amely folyamat lényeges az egészséges immunrendszer érdekében. 
 Dr. G. H. Erp-Thomas kutató tudós és termõföld specialista több mint száz különbözõ alkotóelemet volt képes kimutatni a friss búzafűbõl. Véleménye szerint ez egy "tökéletes étel". 3 kg búzafű értékes tápanyagtartalma megegyezik 70 kg tetszõlegesen választott nyers bio zöldségével.
Búzafű lé mindenre!
 Elsõsegélyként: vágás, égés, bőrpír, csípés esetén rácsepegtetni a bõrfelületre.
 Komolyabb esetekben, (nyitott sebek, fekélyek, daganatok, stb.) a lével átitatott rostot borogatásként alkalmazhatjuk.
 Hajra téve hajmosás elõtt egy órával, segít a lestrapált, töredezett haj regenerálásában. Jól bedörzsölve a viszketõ, korpás fejbõrre is hatékony.
 Gargalizálva, vagy a füvet rágva és a rostot kiköpve, felfrissíti a leheletet, könnyít a torokfájáson. Csökkenti a fogínyvérzést és képes megszűntetni a duzzadt fogínygyulladást.
 A finoman szûrt búzafû lé szembe csepegtetve nyugtatólag hat (pirosodás, égõ, viszketõ, nyomás) tünetek esetén.
 Nõgyógyászati problémák esetén (Pl.: gombásodás, terméketlenség, daganatok) 1/2 dl búzafű lé hüvelyben tartva (gyertyaállás pozícióban 5-10 percig) kifejti jótékony hatását.
 Minden esetben, különösen bél-, emésztési-, méregtelenítési-, problémák esetén ajánlott: Béltisztítás (beöntés) után, végbélbe juttatni, naponta akár 2-3 alkalommal: 1-1, 5 dl  búzafûlét, amelyet legalább 20 percig javasolt bent tartani. Az évek során megfigyelt résztvevõknél a Hippocrates Egészség Klinikán arra a következtetésre jutottak, hogy ezzel a módszerrel gyorsan és hatékonyan visszaállítható a vastagbél elektrolit egyensúlya. Forrás: Vegetáriánus

.................................................................................................................


Lakóhelyemen sokféle zöld található  vadon is, és sokat termesztek a kertben, de sokféléről nem is tudtam ezidáig, hogy milyen klassz a turmixba. Azokról a vad növényekről, amit dudvának hittem, most derült csak ki számomra ebben az évben, hogy milyen csodálatos a turmixomba. Ilyen a lúdhur, ami mifelénk Tokaj-hegyalján sok van a szőlőkben, szinte kaszálni lehet. A fehér libatopot is gyomnövényként ismertem, a csalánból csak teát főztünk, a lucernát a nyúlnak adjuk, ahelyett, hogy megennénk mi. A  porcsint, amit szintén most fedeztem fel, eddig kikapáltam, most pedig dédelgetem a kertben.

Mennyire meg tud változni az ember, ha megváltoztatja az étkezését. Az eddig haszontalannak tűnt és ismert vadnövényekről kiderül, hogy igenis hasznosak, gyógynövények és étkezés céljára tökéletesek. Teljesen megváltozott az értékítéletem, mást tartok fontosnak, mint ezelőtt. 

Nemsokára lehet majd menni a szőlős hegyekre csipkét szedni és egyéb vad gyümölcsöket. Mivel sok szőlő van felénk, ezért már most elkezdhettem a szőlőevést. Szüreti időben lesz majd sok must. Örülök, hogy ilyen szép helyen lakom, és kertes házban élek, termeszthetek a kertemben, amit csak akarok.
...............................................................................................
Aszaltszilva

A napon aszalom a szilvát. Három nap alatt aszalódott meg a legutóbbi adag, befőttes üvegbe tettem fel a polcra. Most megint lesz egy adag, kint van az udvaron szúnyoghálóval letakarva.
Télen jó lesz a déligyümik mellé kiegészítésnek. Nagyon jókat olvastam az aszalt szilváról, hogy tele van antioxidánsokkal, flavonoidokkal, az orac listán előkelő helyet foglal el a mazsolával egyetemben.
Ami a másik kedvenc csemegém. A bolti aszalványok nem jók, mert azt hőkezelik, és cukrozzák.?
Az én aszalványom azért sokkal jobb azoknál. Ha lenne még jó idő, akkor aszalnék bőven télére.
Van aszalógépem is , de azt most minek használjam, amikor itt van a jó meleg napocska. Tavaly aszaltam vele szilvát, de az nem volt olyan finom, mint ez, amit most a nap aszal nekem.
Ez is azt bizonyítja, hogy a természet hatalma és szeretete végtelen.

Egy kis tudományos információ:

Szervezetünkben folyamatosan keletkeznek  szabad gyökök, amelyek sejtkárosító, sejtpusztító hatásúak, és gátolják számos létfontosságú életfunkciónkat. A szabad gyökök károsító hatását ellensúlyozhatjuk az  antioxidánsok bevitelével. A legismertebb antioxidánsok a C-vitamin, az E-vitamin, a szelén, a béta-karotin és más karotinoidok.

Az amerikai Tufts Egyetemen azt vizsgálták, melyik élelmiszer milyen erős antioxidáns hatású, vagyis mennyire képes megkötni a szabad gyököket. Az oxigéngyök-megkötő kapacitás, angol rövidítéssel ORAC, azt jelzi, hogy egy adott anyag milyen mértékű antioxidáns hatást mutat. Ma már ismeretes a legtöbb zöldség és gyümölcs ORAC értéke, amelyet szigorú előírásoknak megfelelő vizsgálatokkal, laboratóriumokban határoztak meg, és ezeket az adatokat tudományos folyóiratokban közölték.

Antioxidáns hatás: ORAC értékek


Mint prof. Szedlák-Vadócz Valéria, az orvostudományok doktora a Nutrition & Health című tudományos hírlevélben közzétette: a közelmúltig az ORAC értékek tekintetében az aszalt szilva tartotta a csúcsot, amelynek ORAC értéke 5770. Ma már azonban tudjuk, hogy egy kiváló trópusi gyümölcsnek, a mangosztánnak az ORAC értéke rendkívül magas, 17-24 ezer között van.


Léteznek ma már olyan, táplálékkiegészítőként forgalmazott készítmények, amelyek mangosztánt is tartalmaznak, és ezek Magyarországon is hozzáférhetők. De emellett természetes segítségként rendelkezésünkre állnak az igen magas ORAC értékkel büszkélkedő egyéb gyümölcsök is, mint a már említett aszalt szilva és a mazsola. Ezek vezetik a nálunk közismert és elterjedt gyümölcsök ORAC listáját. Szorosan a nyomukban található a fekete áfonya, majd a szeder, az eper és a málna. Végül 1000 alatti ORAC értékkel, de még mindig jelentős segítséget nyújthat számunkra antioxidánsként is a szilva, a narancs, a grépfrút. A kantalup dinnye, az alma és a körte zárja a sort, 100-300 közötti ORAC értékkel.


Az aszalt szilvát a Tufts Egyetem vizsgálatában is rendkívül fontos védelmi tényezőnek minősítették az öregedéssel és az öregkorral összefüggő betegségekkel szemben. Az aszalt szilva kiemelkedően magas, 5770-es ORAC értéke több mint a duplája az utána következő mazsoláénak.


Az amerikai Tufts Egyetemen végzett kutatás eredményei


Gyümölcs: ORAC-pontszám

aszalt szilva: 5770
mazsola: 2830
fekete áfonya: 2400
szeder: 2036
eper: 1546
málna: 1220
szilva: 949
narancs: 750
rózsaszín grépfrút: 483
kantalup dinnye: 252
alma: 218
körte: 134


A szilva és az aszalt szilva egyéb jótékony hatásai: 

 Ha figyelembe vesszük, milyen egyéb jótékony hatásai vannak a szilvának és az aszalt szilvának, akkor méltán tekinthetjük az egyik legegészségesebb gyümölcsünknek. A szilva és az aszalt szilva rendkívül gazdag káliumban, elősegíti a vér sav-bázis egyensúlyának megtartását, a szívritmus normalizálását és a salakanyagok kiürítését. Rendkívül gazdag forrása továbbá  a vasnak, a kalciumnak, a magnéziumnak és a foszfornak is. Az egyik legjobb vértisztító, emellett serkenti az emésztést. Köztudomású, hogy az aszalt szilva a székrekedés ellen az egyik legeredményesebb természetes segítség.


  A szilva és az aszalt szilva nagy mennyiségű ásványi anyag és vitamintartalmával segít salaktalanítani a szervezetünket, serkenti a gyomor és a bél működését. A szilvában lévő mangán hatására az emésztést segítő enzimek tökéletesebben végzik munkájukat. Az aszalt szilvából a vas felszívódása rendkívül magas fokú.


Mazsola: értékesebb, amelyik színes szőlőből készült

A mazsola, vagyis az aszalt szőlő ugyanolyan előnyös tulajdonságokat mutat, mint a friss szőlő, de szárított formában magasabb a cukortartalma, amit a cukorbetegeknek figyelembe kell venniük. Értékesebbnek számít a színes szőlőből készült mazsola, hiszen főleg a szőlő színes héjában találhatók meg a bioflavonoidok, a P-vitamin. Ez utóbbi – a C-vitaminnal együtt – rendkívül előnyös szervezetünknek, mert gyulladásgátló, allergiaellenes, baktérium- és vírusölő hatású.


 A megmosott, 2-3 órára beáztatott mazsolát számos módon felhasználhatjuk: megihatjuk a levét, illetve megehetjük az áztatott mazsolákat is.
Forrás: Natursziget


A szabadgyökök:

A  szabadgyökök olyan molekulák vagy molekularészletek, melyek a legkülső elektronhéjukon párosítatlan elektront tartalmaznak. Ezek pedig nagy intenzitással keresnek párt magunknak, tehát könnyen és gyorsan reakcióba lépnek más vegyületekkel, amelyektől elektronokat rabolhatnak.
Az egyik legjellemzőbb  szabadgyök az oxigén-szabadgyök, amely oxigén molekula (O2) felbomlásával jön létre. Az oxigén eredetileg O2 formában fordul elő, amelyben két oxigén atomhoz két elektron csatlakozik.
De amikor külső hatásra (például UV sugárzás vagy az emésztési folyamat) ezek elválnak, akkor mind a két elektron a negatív töltésű oxigén atomhoz kerül és a pozitív töltésű oxigén atom egyedül marad.


Elektronbitorlók:

A szervezetben felszabaduló pozitív töltésű oxigén  szabadgyökök megpróbálnak olyan stabil molekulákhoz kapcsolódni, mint a sejtekben található proteinek, zsírok és egyéb genetikai állományok, amelyektől elektront szerezhetnek maguknak. Ez az elektronrablás azonban a kirabolt sejtek károsodásához vezet. A legtöbb sérülést a testben található javító enzimek helyre tudják állítani, de azoknál a sejteknél, ahol ez nem sikerül, rövidesen működési zavarok léphetnek fel. A létfontosságú molekuláink szerkezetének megváltozása testünk biokémiai folyamataiban zavarokat okoz, és számos élettani folyamat irányát módosíthatja. Sejtjeink tehát egész életünk folyamán ki vannak téve a  szabadgyökök által okozott károsodásnak, amely számos betegség és az öregedés forrása is egyben.Ezen káros hatások csökkentésére kiválóan alkalmas az ionizált lúgos víz, amelyben az ionizáció során az oxigén csak egy hidrogént köt meg, és marad egy szabad töltése (-). Ez alkalmassá teszi arra, hogy a szervezetben lévő szabadgyököket (mivel azok töltéshiányosak) semlegesítse.


A természet azonban gondoskodott megoldásról is. Az  antioxidáns vegyületek képesek a szabad gyököket hatástalanítani. Az  antioxidánsok azok az anyagok, amelyek egyfajta védőpajzsként működnek az ártalmas, szabad gyökökkel szemben. Számos változatuk fellelhető a különböző élelmiszerekben:  A vitamin, E vitamin,  C vitamin, Cink, Magnézium, Szelén, Karotinoidok, Flavonoidok és az egyéb polifenol vegyületek.

Az antioxidánsok eltérő hatásmechanizmussal képesek közönbösíteni a szabadgyököket. 

Egyes antioxidánsok azáltal képesek semlegesíteni a szabad gyököket(+), hogy negatív töltés átadásával(-) megszüntetik azok gyök állapotát, és így kevésbé reaktív vegyületeket hoznak létre. Míg mások felkínálják magukat az oxidációra, vagy segítenek a többi már megrongálódoptt antioxidáns kijavításában, így a sejtek sértetlenek maradhatnak. Az antioxidánsokra alapvetően jellemző, hogy védik a szervezetet a káros anyagok okozta oxidációs sejtkárosodástól, a karcinogén okozta hatásoktól, erősítik az immunrendszert, és csökkentik a szívműködési zavarok veszélyét.
Forrás: Vitalland 
..................................................................................................

A hőkezelt ételek negatívumai:

Koszos, mérgezett test, tele zsír- és méregraktárakkal. 
Emésztési diszkomfort (szelelés, puffadás, erjedés, rothadás, hascsikarás, hasmenés, szorulás).
Rákos sejtek elburjánzása.
Bőrproblémák.
Legyengült immunrendszer.
Kálciumrablás, csontritkulás.
Tápanyagok nem megfelelő felszívódása.
Degeneratív betegségek kialakulása.
Epekő, vesekő képződés.

...................................................................
Az egészséges vízfogyasztásról

A csapvíz nem egészséges, tele van nehéz fémekkel, szennyeződésekkel, hozzáadott fertőtlenítő szerrel. A desztillált víz vegyileg tiszta (H2O),  két rész hidrogén és egy rész oxigén alkotja.
 Az esővíz,  a friss gyümölcsök, és zöldségek, leveleik organikus vize  a természet által desztillált.
 Az esővízben vagy a hólében semmilyen szervetlen ásvány nincs,  mind teljesen ásványi anyag mentesek.
 A tavakban, folyókban, kutakban és patakokban azonban nem desztillált víz van, mert ezek telítve vannak különféle hordalékokkal és szervetlen ásványi anyagokkal.
 Ez kemény víz, nagy koncentrációban vannak  bennük a szervetlen ásványi anyagok.
  A szervetlen anyagok a testszövetek számára teljesen használhatatlanok,  a szervezet ezeket nem tudja hasznosítani.Szervezetünkben 16 féle szerves ásvány található meg. Ezek mindegyikéhez élő vagy valaha élt táplálékból tudunk hozzájutni.
 Ha gyümölcsöt és zöldséget eszünk, akkor ezekkel élő anyag kerül szervezetünkbe. Ezek mindegyike tovább él egy bizonyos ideig azután is, hogy leszedték a fáról, vagy kihúzták a földből.
 A szerves ásványi anyagok létfontosságúak a szervezet számára.
  Sokan állítják, hogy a vizek tele vannak ásványokkal és hogy arra szükségünk van.
Ez így is van. Csak az nem mindegy, hogy milyen ásványokkal!
Szervetlen vagy szerves ásványokkal?
 Sajnos ezek a szervetlen vegyületek a saját szervezetünket mérgezik, és ezek a mérgek elősegítik a vese- és az epekő kialakulását, lerakódnak az artériákban és az egész testünkben.
 A szervetlen ásványok lerakódtak az artériák és az erek belső falaira, rugalmatlanná és meszessé téve azokat.  Emberek milliói szerte a világon kizárólag esővizet isznak. Az őseink is ezt tették.
  Nem igaz, hogy a desztillált víz kimossa a szervezetből a szerves anyagokat, és az sem, hogy élettelen, holt víz. A desztillált víz a legtisztább víz, amit csak az ember ihat.
 A desztillált víz segít feloldani a teherként cipelt  mérgeket, amik felhalmozódnak bennünk. Úgy halad végig a veséken, hogy semmilyen üledéket, hordalékot vagy követ nem hagy magaután hátra. A desztillál víz  lágy víz. 
 A Föld felszínére a kialakulása óta sohasem kerül új víz.
 A Természet ugyan azzal a vízzel gazdálkodik évmilliókon át.
 A Természet a Föld vizeit desztillálással tisztítja: a Nap hatására a víz elpárolog, és a felhők képződnek. Amikor a felhők telítődnek, akkor lehullatja terhét, elkezd esni az eső.
Ez a teljesen tiszta víz, az esővíz, Isten és a Természet legnagyobb csodája.
Ki merné azt állítani, hogy Isten és a Természet az embert élettelen vízzel látja el?
 A desztillált víz a Föld legtisztább vize, mivel semmilyen káros anyag nem található benne.
A desztillált vízről már több kiváló műben szóltak: Talmud: "Izrael országa esővizet iszik, az egész világ meg a maradékot?"
 A Böjt csodája (Paul C. Bragg és Patricia Bragg): "az igazi diéta ugyanis nem a gyümölcsnap beiktatása vagy az ivólevek napja, hanem a böjt - desztillált víz vagy meghatározott gyógyteák mellett."
A hegyi forrásvizek olyan ásványokat tartalmaznak, melyek hajlamosak a koleszterinhez kapcsolódva vastag bevonatot képezni a verőereken.
 Gyümölcsök, zöldségek organikus vizét fogyasztva desztillált vizet veszünk magunkhoz. A desztillált víz kilúgozza testünkből az ásványokat, de csak azokat a szervetlen ásványokat, amelyeknek a szervezet nem látja hasznát, nincs szükség rájuk, károsak.
 "Az egészség a világ legtermészetesebb dolga. Azért természetes egészségesnek lenni, mert mindannyian a Természet részei vagyunk.
Mi vagyunk a Természet.
A Természet pedig keményen küzd egészségünkért, mert szüksége van ránk."

Forrás: Paul C. Bragg " A böjt csodája" c. könyvéből.
......................................................................................
Receptek, ötletek

Paradicsomkoktél:

  Hozzávalók:
  6 db paradicsom héjától megszabadítva
  1 zöldhúsú és 1 piroshúsú paprika felkockázva
    egy fél kígyóuborka felkockázva,  vagy két uborka a kertből
1 vöröshagyma
1 gerezd fokhagyma
  néhány levél bazsalikom 

Jó krémesre összeturmixolni.
 ...................................................

Vegyes zöld turmix

Hozzávalók:
3 banán
egy nagy csokor mángoldlevél
egy kisebb csokos petrezselyemlevél
bőven spenót

Először a leveleseknek kinyerem a levét a búzafűpréssel, majd a banánnal krémesre turmixolom.
............................................................................
Sóska-mángold-lucerna turmix
A zöldek leveleit átengedtem a búzafűprésen, azután elturmixoltam dinnyével.
Tényleg egészen jó lett az íze, nem is gondoltam volna, jól esett.
A lucernáról:

A lucerna elnevezése alfalfa, ami utal a növény eredetére: a lucernát az arabok fedezték fel kétezer éve, és minden élelem atyjának (al-fal-fa) tartották. Takarmányként közismert, de gyógynövényként való felhasználására is 1500 évre visszamenőleg vannak utalások.
A lucerna kapszula ma már népszerű étrendkiegészítő, elsősorban erőteljes lúgosító hatásának köszönhetően. Javítja a tápanyagok felszívódásást, tisztítja a májat és a véráramot a káros koleszterinlerakódásoktól. Az immunrendszert erősíti. Gyulladáscsökkentő, detoxikáló, gombaellenes. Erőnlétfokozó hatású, roborál, javítja az emésztést, étvágyat. A lucerna gyökeri mélyen lenyúlnak a talajba, ahonnan nagyon sok tápanyagot összegyűjtenek. Gazdag növényi fehérjékben és kilenc féle esszenciális aminosavat tartalmaz. Egyetlen más zöldségféle vagy gyümölcs sem tartalmaz annyi vitamint és ásványi sót, mint a lucerna.
Tartalmaz béta karotint, A, B1, B6, C, D, E, K vitamint. Nyomelemekben is igen gazdag: nikkel, foszfor, kálium, kalcium, vas, cink, magnézium, kén, nátrium, és az antioxidánsként ismert tricin, az emésztéshez szükséges nyolcféle enzim is található benne. A lucerna a klorofillban leggazdagabb táplálékok egyike.
Az egészség egyik alapja a vérünk sav-lúg egyensúlya, amit a mai táplálkozási szokások – a túlzott fehérje fogyasztás, és a mértéktelen fehér liszt, fehér cukor fogyasztás – felborítanak, így a vér elsavasodik, és a szervezet támadhatóvá válik. A lucernában levő rengeteg ásvány és fém elősegíti a vér lúgosodását, és ahogy az egyensúly helyreáll, úgy indul be a szervezetünkben a gyógyulás.
................................................................................ 

Sóska turmix

Hozzávalók: 
jó sok sóska
2 banán

A sóska levét kinyerem a búzafűpréssel, majd elturmixolom a banánokkal. Nagyon finom üdítő ital lesz belőle. A sóska savanykás íze jól illik a banán édes ízéhez.
Nekem ez az egyik kedvencem! Egyszerű, de nagyszerű!
...................................................................................
Lucerna-sóska turmix
 Lucerna

Még többet róla:

  A lucerna (Medicago Sativa) angol elnevezése alfalfa, ami utal a növény eredetére: a lucernát az arabok fedezték fel kétezer éve, és minden élelem atyjának (al-fal-fa) tartották. Takarmányként közismert, de gyógynövényként való felhasználására is 1500 évre visszamenőleg vannak utalások.
A lucerna erőteljes lúgosító hatású. Javítja a tápanyagok felszívódását, tisztítja a májat és a véráramot a káros koleszterinlerakódásoktól. Az immunrendszert erősíti. Gyulladáscsökkentő, detoxikáló, gombaellenes, erőnlétfokozó hatású,  javítja az emésztést.
A lucerna gyökerei mélyen lenyúlnak a talajba, ahonnan nagyon sok tápanyagot tudnak felvenni. Gazdag növényi fehérjékben és kilenc féle esszenciális aminosavat tartalmaz. Egyetlen más zöldségféle vagy gyümölcs sem tartalmaz annyi vitamint és ásványi sót, mint a lucerna.
Tartalmaz béta karotint, A, B1, B6, C, D, E, K vitamint. Nyomelemekben is igen gazdag: nikkel, foszfor, kálium, kalcium, vas, cink, magnézium, kén, nátrium, és az antioxidánsként ismert tricin, az emésztéshez szükséges nyolcféle enzim is található benne. A lucerna a klorofillban leggazdagabb táplálékok egyike.
A klorofillról már írtam az oldalamon.

 A vér sav-lúg egyensúlya

Az egészség egyik alapja a vérünk sav-lúg egyensúlya, amit a mai táplálkozási szokások – a túlzott fehérje fogyasztás, és a mértéktelen fehér liszt, fehér cukor fogyasztás – felborítanak, így a vér elsavasodik, és a szervezet támadhatóvá válik. A lucernában levő rengeteg ásvány és fém elősegíti a vér lúgosodását, és ahogy az egyensúly helyreáll, úgy indul be a szervezetünkben a gyógyulás.

Koleszterin

Az egyik okozója a koronaér betegségének a koleszterin lerakódása a szívhez közeli erekben, a szív artériákban. A lucernában számtalan olyan anyag található, amely jótékonyan hat ilyen szempontból a szervezetünkre. Így megtalálható a szaponin, amely szinte kisöpri az artériákat. Ennél a tulajdonságánál fogva mondhatjuk azt, hogy fogyasztása segít az érrendszeri és szívbetegségek megelőzésében.

Vérszegénység

A vérszegénység általában azért következik be, mert kevés a vas a szervezetben. Ez különösen nőknél okozhat gondot. Minél nagyobb a havi vérveszteség, annál inkább fogy a vas a vérből, s ha nem pótoljuk, vérszegénység következik be. A lucerna magas vastartalmánál fogva elősegíti a fáradékonyság csökkentését, hozzásegít a vérszegénység megszüntetéséhez.

Kálcium

A lucernában lévő szerves kötésű kalcium kiválóan képes beépülni a szervezetbe, így erősíti a csontokat, fogakat.

Köszvény

A disznóhúsban magas a húgykősav tartalom, ami először a veséket támadja meg, majd pedig a csuklókat, ízületi csatlakozásokat. A lucerna lúgos hatása kioldja a húgykősavat, kedvezően befolyásolja az ízületek működését.

Vércukorszint

Magas mangántartalma miatt csökkenti a vércukorszintet.

L-borostyánkősav

A lucernában a számos vitamin mellett L-borostyánkősav is található, melyet szervezetünk csak egy bizonyos életkorig képes maga előállítani, és amely egyes adatok szerint fékezi a szervezet öregedési folyamatait, javítja a kötőszövetek rugalmasságát.
 Sóska
 A lucernának és a sóskának prés segítségével kinyertem a levét és összeturmixoltam egy nagy almával és egy nagy banánnal. Nagyon finom üdítő ital lett belőle.
.................................................................................

Paprikalé 

A családnak készítettem paprikakrémet piros színű paprikából, és amikor a ledarált paprikát leszűrtem, a fennmaradó levet megittam. Nagyon finom üdítő ital lett belőle.
A paprika nagyon érdékes "gyümölcs", tele antioxidánsokkal, vitaminokkal,  karotinoidokkal (béta-karotin, kapszantin, kapszorubin, lutein, zeaxantin, kriptoxantin).
.........................................................................................
Spenótos turmix
Hozzávalók:
sok spenót
2 banán

A spenótleveleket simán el lehet turmixolni a banánnal, de tegyünk hozzá egy kis vizet, hogy jobban vigye a turmix. A spenót nagyon könnyen turmixolható, és semleges ízével finom turmixot kapunk, itt szinte csak a banán édes íze dominál.
....................................................................................
Gyümölcslé spenóttal
 Almát, répát, grapefruitot megtisztítottam, feldaraboltam és a levét kinyertem gyümölcscentrifugával. A répát külön préseltem ki és a pépet félretettem, holnap színes tésztát fogok készíteni, és ahhoz fogom felhasználni.
 Egy kis spenót
 A kinyert gyümölcslé
 A sárgarépa pép
 A spenótot elturmixoltam a gyümölcsök levével
A grapefruittól kissé keserű lett, de azért természetesen megittam mindet, de legközelebb csak a levét fogom belefacsarni, biztosan a fehér részétől volt keserű. Ha narancsot teszek bele, akkor viszont nem keserű.
............................................................................................

Cékla-banán turmix


Egy darab nyers céklát összeaprítottam és elturmixoltam kevés vízzel és két banánnal.
Nagyon finom íze van, jó édes!
................................................................................
Cékla-alma turmix citromlével
........................................................................................




Citrus lé


4 sárgarépa
1 cukkini
4 narancs
2 citrom

A gyümölcsöknek és  a cukkininak gyümölcscentrifugán nyertem ki a levét.
A pépet most a szomszédasszony tyúkjainak vittem át,
ők is hagy részesüljenek egy kis vitaminból.
................................................................................
Vegyes citruslé
3 sárgarépa
két paradicsom
egy darabka cékla
4 narancs
1 citrom

A gyümölcsök levét gyümölcscentrifugával nyertem ki.
Ez is nagyon finom lett.
..........................................................................................
Téli turmix

Hozzávalók:
2 banán
kínai kel levelek
búzafű 
avokádó 

A kel leveléből nyerjük ki a levét, majd turmixoljuk össze a többi hozzávalóval. Az avokádótól finom selymesen krémes állaga lesz a turmixunknak.
......................................................................... 

Lehet variálni más zöldekkel is a turmixba valókat, így mindig más-más érdekes és különleges ízeket kapunk.

Például:  
lucerna, sárgarépalevél, petrezselyemlevél, málnalevél, mángoldlevél, spenót, sóska, búzafű, árpafű, kamutfű, zabfű, citromfű, csipkebogyó, okra gyümölcs, lúdhur, csalán, alma, banán, zellerszár, zellerlevél, körte, citrom, alma, saláta, fehér libatop, leveleskel, reteklevél. 
A kemény zöldségeket le kell reszelni, úgy kell turmixolni, vagy átengedni a búzafűprésen. A paprikát is simán viszi a prés.  
Télen lehet alkalmazni: kelkáposztalevél, cékla, zeller, petrezselyemgyökér, sárgarépa, szárzeller, karfiol, brokkoli, kelbimbó, kínai kel, sütőtök, salátafélék, avokádó.  Csipkebogyót almával lehet variálni télen és választani éppen kedvünkre való zöldeket hozzá. A keményebb zöldeknek, - amit nem visz a turmix, - nyerjük ki a levét és aztán turmixoljuk a többi hozzávalóval.
Úgy kell összeállítani a zöldeket, hogy csak 3-4 féle zöld legyen benne és úgy a gyümölcs. Így kapunk igazi ízorgiát. Ha többet teszünk bele, esetleg már nem érvényesülnek majd az egyéni ízek. 
Az egyik elnyomhatja a másikat.  A vad zöldekből kevesebbet tegyünk a turmixba, mert azoknak erőteljesebbek az ízei. A lágyabb ízekből, mint a spenót, tehetünk jó sokat. 
Ezek mind-mind erős csontépítők!

Télen a savanyúkáposztát se hagyjuk ki az étrendünkből!
Együnk sok déligyümölcsö t, aszalványokat revitalizálva, kevés olajos magvakat, neveljünk különböző magokat  mint a búzafű, zabfű, árpafű, (erősen lugosítanak) készítsünk sokféle csírát kiegészítésnek, retekcsírát, lencsecsírát, kölescsírát, lucernacsírát, mungóbabcsírát, napraforgócsírát, brokkolicsírát, lucernacsírát, mustármagcsírát.  Sorolhatnám még, zsázsacsíra, vörökáposztacsíra, vöröshagymacsíra, stb. 
A kis magkezdemény, a csíra az életet hordozza magában, tele élő enzimekkel, mikro- és makroelemekkel. 
A csírákból tehetünk a turmixunkba, vagy a salátákba. 
................................................................................

Saláták, krémek, egyéb zöldségek: 


Kedvenc salátám:

Hozzávalók: 
cukkini
 
sárgarépa
uborka
paprika
paradicsom
lilahagyma
alma
petrezselyemzöld

A hozzávalókat tökgyalun csíkokra vágom, összekeverem ici-pici sóval, megszórom apróra vágott petrezselyemzölddel és már ropogtatom is.
Nagyon szeretem.
Tavasszal retket is szoktam tenni bele.
Lehet enni avokádókrémes, vagy padlizsánkrémes pirítóssal, vagy csak úgy magában, ahogyan én szoktam.
Télen fel lehet turbózni olivabogyóval, aki szereti.
.....................................................................................

Snidlinges saláta

Hozzávalók: 

sárga és piros színű paprika
paradicsom
cukkini csíkokra vágva
snidlinghagyma


A zöldségeket daraboltam, csíkokra vágtam és összekevertem a kertből frissen szedett snidlinghagymával.
Utána megittam egy pohár paprikalevet.

Avokádókrém
1 áttört avokádó
1 ek frissen facsart citromlé
  1 fej vágott vöröshagyma
2 gerezd fokhagyma
  csipet só
petrezselyem, bazsalikom
Keverjük össze a hozzávalókat, vagy turmixgépben krémesítsük.
.....................................................................................

Zöld lecsó (vitamin bomba, csontépítő)
Hozzávalók:
paradicsom,
paprika,
kelkáposzta,
petrezselyem,
egy  gerezd fokhagyma, vagy kis hagyma.

Turmixba tesszük és jó krémesre turmixoljuk. Ha a turmix gyengébb teljesítményű, akkor ki kell előbb nyerni a kelkáposzta levét, ha viszi a turmix, akkor elég csak simán turmixolni.
............................................................................................
Nyers pesto a salátákhoz
Hozzávalók:

1 nagy csomó friss bazsalikom
 brazil dió
 fenyõmag
1 gerezd fokhagyma
kevés citromlé
a turmixolás könnyítésére kevés olívaolaj.

A hozzávalókat turmixoljuk és frissen a salátánkra öntjük.
...........................................................................

Élő paradicsom leves:
Hozzávalók:
4 nagy paradicsom
1 avokadó
1 evõkanál olajban áztatott, apróra vágott fokhagyma/hagyma keverék
1 csésze friss bazsalikom
1 icipici tengeri só
1 evõkanál olívaolaj

A pari héját húzd le, majd turmixold össze a hozzávalókat. Ha melegen szeretnéd, akkor felmelegítheted max. 40 fokosra, ha az ujjadnak nem túl meleg, de inkább langyos, akkor az enzimek is megmaradnak.
De hidegen is kitűnő.

..................................................................................................
Friss saláta
Hozzávalók:
1 fejes saláta, vagy jégsaláta
néhány levél, másfajta zöld vagy piros saláta 
1 kisebb uborka
4 szem friss paradicsom
1 csomag újhagyma (vagy 1-2 szem lila hagyma)
2  piros kaliforniai paprika
2-3  retek
lucerna, vöröshere, bab vagy vegyes csíra
3 ek extra szűz olíva olaj
2 ek tökmag olaj
¼ lime vagy citrom leve
 csipet só
2-3 ek szezámmag
2 ek tökmag

Vágjuk apróra a zöldségeket, szórjuk rá a sót, a magokat, és locsoljuk meg  az olajokkal.  
Megjegyzés: akár 3-4 -különféle friss zöld salátából is készíthetjük, így még ízletesebb lesz.
 ........................................................................
 Zöld saláta

Hozzávalók: 
1 csomag retek
1 kígyóuborka vagy ubi a kertből
1 fej saláta
o,5 dl extraszűz olíva olaj (vagy hidegen sajtolt olaj)
fél citrom leve
bazsalikom, őrölt kömény, turbolya vagy ánizs

Az összetevőket apróra vágjuk, leöntjük olajjal, citromlével, megszórjuk fűszerekkel, jól összekeverjük
.......................................................................................................
Padlizsán saláta

Hozzávalók:
2 db padlizsán
1 közepes fej vöröshagyma
3 ek olíva olaj
1 gerezd fokhagyma
1 paradicsompaprika
1 csomag petrezselyem
1 mk. tárkony vagy friss zöld tárkony
1 késhegynyi borsikafű vagy friss borsika
1 citrom leve
icipici só

A padlizsánt megtisztítjuk, apró kockára vágjuk. A vöröshagymát apróra vágjuk, a fokhagymát összezúzzuk.  Hozzáadjuk a petrezselymet, a tárkonyt, a citrom levét, a többi fűszert és a hűtőszekrényben tovább hűtjük, ez idő alatt az ízek összeérlelődnek
..........................................................................................
Paradicsomos cukkinisaláta

Hozzávalók:
1 cukkini
2 paradicsom
1-2 paprika
1 lila hagyma

Az öntethez:
citromlé
mustármag (darálva)
pici  himalaja só
borsikafű
kakukkfű
fokhagyma olaj
(vagy olíva olaj, amibe fokhagymát tettünk legalább egy éjszakára )

A cukkinit héjastól gyaluljuk, a paprikát csíkokra vágjuk, a paradicsomot karikákra vágjuk. Tálra helyezzük és az öntettel befedjük. Hűtőben egy óra hosszára betesszük, hogy a ízek összeérjenek.

........................................................................................................


Avokádós Gazpaccho

 Hozzávalók:
1 kg paradicsom 
1 érett avokádó
1 hámozott uborka 
1 nagy fej vöröshagyma
1 zöldpaprika
3-4 gerezd fokhagyma
3-4 ek. olivaolaj
1 mk édeskömény
himalája só
1 citrom leve
A tetejére díszítésképpen összevagdalt uborka vagy újhagyma.

Turmixgépbe rakjuk  a felkockázott vöröshagymát, fokhagymát, paradicsomot, majd az uborkát feldarabolva, és  nagyobb darabokra kockázva a zölpaprikát adjuk hozzá. Majd a kis kockákra vágott avokádót is keverjük bele.  Tegyük hozzá a citromlevet, édesköménny, sót és az egészet pépesítsük.
Miután belekvertük az olajat tegyük be a hűtőbe legalább egy órára, alaposan hűtsük be
....................................................................................................................

Színes saláta pekmezzel leöntve


A salátához felhasznált zöldségek:

sárgarépacsíkok
lilahagyma
római saláta
sárga és piros paradicsom
sárga és piros húsos paprika
3 evőkanál pekmez

A hozzávalókat apróra daraboltam vagy csíkoztam, összekevertem egy pici sóval és leöntöttem pekmezzel. 
A pekmez mustméz.  A barátnőmtől kaptam ajándékba. Piros szőlőből készítette. Birsalmával sokáig kell főzni, amíg jó sűrű lesz.


 




Folyt.köv.